Andrés Iniesta - španělský fotbalový záložník

Published on

Andrés Iniesta (* 11. května 1984, Fuentealbilla) je španělský fotbalový záložník a reprezentant, který obléká dres týmu FC Barcelona. Při mistrovství světa ve fotbale 2010 ve finále s Nizozemskem dal Iniesta jediný gól zápasu a Španělé se tak stali mistry světa.

Klubová kariéra

Iniesta prošel La Másiou, barcelonskou mládežnickou akademií, a udělal dojem už v raném věku. V roce 2002 odehrál svůj debutový zápas za první tým. Za něj však začal pravidelně nastupovat až v sezóně 2004/05. Byl součástí mužstva v roce 2009, kdy FC Barcelona vyhrála všech 6 trofejí, o které se pokoušeli.

Reprezentační kariéra

Hrál za Španělsko U16, U19 a U21.

V A-mužstvu Španělska přezdívaném La Furia Roja debutoval 27. 5. 2006 v Albacete v přátelském zápase proti týmu Ruska (remíza 0:0).

Byl nominován na MS 2006 v Německu, kde odehrál jeden zápas proti Saúdské Arábii (výhra 1:0). Pomohl Španělsku při kvalifikaci na EURO 2008, a měl důležitou roli na kraji hřiště na závěrečném turnaji, který Španělé vyhráli. Odehrál všechny zápasy a byl nominován do UEFA Tým turnaje. Iniesta byl nominován na MS 2010 a byl klíčovým hráčem úspěšného Španělska. Dal vítězný gól se finále proti Nizozemsku, také byl vyhlášen Mužem zápasu a nominován do All-Star Týmu turnaje. Byl také Mužem zápasu ve dvou dalších zápasech turnaje. Díky vítězství Španělska na MS 2012 byl Iniesta vyhlášen „Hráčem turnaje“.

Trenér Vicente del Bosque jej vzal na Mistrovství světa 2014 v Brazílii, kde Španělé jakožto obhájci titulu vypadli po dvou porážkách a jedné výhře již v základní skupině B.

Vicente del Bosque jej nominoval i na EURO 2016 ve Francii, kde byli Španělé vyřazeni v osmifinále Itálií po porážce 0:2.

Styl hry

Stejně jako jeho spoluhráč z La Masie Francesc Fàbregas, začínal původně Iniesta jako defenzivní záložník, ale jeho rovnováha, kontrola míče a hbitost spojená s jeho technikou z něj udělala záložníka ofenzivního. Na druhou stranu, jeho obrovský talent byl ovlivněn v brzkém věku skauty FC Barcelony. Byla to jeho všestrannost, morálka a vynalézavost, která mu umožnila probojovat se do prvního týmu už v 18 letech. Vicente del Bosque ho popsal jako "kompletního fotbalistu. Umí útočit stejně tak, jako bránit, tvořit hru stejně jako skórovat," a Frank Rijkaard řekl: "Postavil jsem ho jako falešné křídlo, středního záložníka, defenzivního záložníka či druhého útočníka a on byl vždycky famózní."

Osobní život

Od roku 2008 je Andrés ve vztahu s Annou Ortiz, 3.4 2011 se jinam narodila dcera Valerie. V létě 2012, po mistrovství Evropy, se vzali. Shodou okolností ve stejný den jako Cristiano Ronaldo.